رسوب زدایی کتری

رسوب زدایی کتری و سماور

سماور و کتری از وسیله هایی هستند که همیشه در آشپزخانه استفاده می‌شوند و به خاطر همین استفاده ی مداوم رسوبات آهکی داخل کتری و سماور به وجود می آید. برای پاک کردن و تمیز کردن رسوب کتری و سماور راه حل هایی وجود دارد که شما با خواندن این مقاله می‌توانید از این روش ها استفاده کنید.

آهک داخل سماور و رسوب کتری باعث می‌شود که آب جوش بد رنگ بشود یا بوی بدی به خود بگیرد و معمولا در پذیرایی ها جلوه ی خوبی نشان نمی دهد.

برای رها شدن از این مشکل راه‌ حل هایی وجود دارد، برای مثال :

داغ کردن کتری یا سماور

برای از بین بردن رسوبات داخل کتری یا سماور ابتدا کتری یا سماور خود را داغ کنید سپس داخل آن آب یخ بریزید تا جرم ها از جدار کتری یا سماور جدا بشود. توجه داشته باشید که نباید مدت طولانی کتری را داغ کنید چرا که باعث می‌شود که لحیم کتری از بین برود و کتری شما خراب شود. تعادل را در استفاده از این روش رعایت کنید.

رسوب زدایی کتری و سماور

استفاده از سرکه

در این روش برای از بین بردن جرم و رسوبات ابتدا مقداری سرکه داخل سماور یا کتری خود بریزید و اجازه بدهید که ۱۰ دقیقه سرکه داخل کتری یا سماور بجوشد بعد از ۱۰ دقیقه سرکه را خالی کرده و این سری اجازه دهید مقداری آب داخل کتری یا سماور بجوشد با این کار بوی سرکه هم از بین می رود و کتری یا سماور شما مثل روز اول تازه و نو می‌شود.

استفاده از جوش شیرین

در این روش مقداری جوش شیرین را با آب ترکیب می‌کنید در این ترکیب مقدار آب باید دو برابر مقدار جوش شیرین باشد. از این ترکیب برای سفید کردن و از بین بردن رسوبات داخل کتری و سماور استفاده کنید و مطمعن باشید به نتیجه دلخواه خواهید رسید.

استفاده از فلس صدف

برای از بین بردن رسوبات داخل کتری و سماور از فلس صدف یا همان گوش ماهی می توانید استفاده کنید. به این صورت که فلس صدف یا همان گوش ماهی بریزید تا آهک موجود در آب را به خود جذب نمایند. برای اینکه کتری های نو رسوب را به خود جذب نکنند ، می توانید از این روش استفاده کنید.

استفاده از سیب زمینی رنده شده

برای رسوب زدایی از سیب زمینی رنده شده استفاده کنید. با توجه به اندازه کتری دو یا سه سیب زمینی رنده کرده و درون کتری بریزید سپس اجازه دهید با آب به مدت نیم ساعت بجوشد، درون کتری یک تکه زاج سفید کوبیده شده ریخته و بگذارید نیم ساعت دیگر بجوشد سپس آب کتری را خالی کرده و آن را بشویید و آب تازه درون آن پر کنید و دوباره بجوشانید.

از بین بردن رسوب کتری با آبلیمو

برای از بین بردن رسوب کتری و از بین بردن رسوب ضخیم سماور از چند عدد لیموترش یا آبلیمو (کامل یا قاچ شده) استفاده کنید. در این روش لیموها را درون آب کتری ریخته و آب را 10 دقیقه بجوشانید تا رسوب کتری کنده شود.

و برای جلوگیری از رسوب گرفتن کتری نو یک سری نکات وجود دارد برای مثال: درون آن گوش ماهی بیاندازید. گوش ماهی ها آهک موجود در آب را به خود جذب، و از رسوب گرفتن کتری و سماور جلوگیری می کنند.

روزی یکبار کتری را با حوله مرطوب تمیز و با یک حوله نرم خشک کنید.

برای جرمگیری کتری و سماور آن را محکم نسایید و از شوینده های صنعتی استفاده نکنید.

از اینکه تا اینجا با ما همراه بوده اید از شما ممنونیم. مجموعه سالوت در راستای وسایل آشپزخانه و نظم دهنده مقالات قابل توجه ای را ارائه داده است که شما با جست و جو در سایت ما این مقاله ها را خواهید دید.

 

لطفاً امتیاز دهید
نویسنده:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو
دسته بندی ها
دسته‌ها
مقالات مرتبط