مزایای قابلمه روحی

مزایای قابلمه روحی

قابلمه ها یکی از ضروری تری لوازم پخت و پز می باشند.( مزایای قابلمه روحی چیست )

 و به دلیل اهمیت وجود آن تولیدکنندگان انواع مختلفی از قابلمه ها را برای استفاده در آشپزخانه برای پخت و پز طراحی و تولید نموده اند. که هر یک از آنها با مواد اولیه به خصوصی تهیه شده اند. که هریک برای پخت غذاهای به خصوصی مناسب هستند. و ویژگی های آن ها نیز براساس مشخصات آن متفاوت می باشد.

مزایای قابلمه روحی چیست 

 که بهتر است انواع آن را بشناسید و براساس نیارتان سرویس قابلمه مناسب تان را برای خرید انتخاب کنید. در این‌ مرحله مطالعه مقاله  انواع قابلمه  می تواند به شما کمک کند‌ تا بتوانید با انواع آن آشنا شده و بهترین و مناسب ترین مدل آن را انتخاب نمایید.

 یکی از انواع آن قابلمه های روحی می باشد. که در گذشته بیشتر از این نوع قابلمه برای پخت و پز استفاده می کردند. دلیل پرطرفدار بودن از قابلمه های روحی مزایای بسیاری است که این نوع قابلمه ها دارند.

قابلمه روحی از گذشته تا امروز 

اگر دقت کرده باشید در گذشته اکثر قابلمه ها روحی بودند و از آن برای پخت غذاهای مختلف استفاده می کردند. اما امروزه مدل های مختلف از قابلمه تولید شده که انتخاب را سخت کرده است.

با این حال افراد بسیاری قابلمه های روحی برای پخت انتخاب می کنند و از آن برای پخت غذاهایشان استفاده می کنند.

شاید برای بسیاری این سوال پیش بیاید که استفاده از این قابلمه چه مزایایی دارد که همچنان طرفداران خودش را دارد. و مایل به استفاده از آن هستند، به همین دلیل تصمیم گرفتیم در‌ این‌ مقاله در مورد مزایای قابلمه های روحی‌ صحبت کنیم و شما عزیزان را با آن آشنا کنیم.

قابلمه روحی یا رویی چیست؟

قابلمه روحی یا رویی چیست؟

قبل از اینکه در مورد مزایای قابلمه روحی صحبت کنیم بهتر است تعریفی از قابلمه روحی داشته باشیم. قابلمه روحی که در گذشته به آن قابلمه رویی هم‌ می گفتند از فلز روی ساخته شده است. البته توجه داشته باشید امروزه به دلیل گران شدن این فلز تولیدکنندگان اکثراً از آلومینیوم برای ساخت این قابلمه ها استفاده می کنند و هنگام‌ خرید باید توجه داشته باشید که قابلمه های اصل روحی را تهیه کرده باشید تا از مزایای آن برخوردار شوید. فلز روی‌ که از آن برای ساخت قابلمه روحی استفاده می کنند از جمله فلزاتی است که وجود آن در بدن مزایای بسیاری دارد و یکی از اصلی ترین نکاتی که موجب محبوبیت این جنس قابلمه ها شده است وجود روی در این قابلمه ها است که حین فرایند پخت وارد غذا شده و با خوردن غذا این ویتامین به بدن می رسد.

وجود ویتامین روی در بدن باعث رشد استخوان مخصوصاً کودکان می شود، به رشد و تقویت موها کمک شایانی می کند، وجود آن در بدن بانوان باردار و شیرده بسیار نیاز است و کمبود آن باعث بروز مشکلاتی در بدن می شود. توجه داشته باشید که در مصرف ویتامین روی زیاده روی نکنید و در حد معمول و نیاز بدن آن را استفاده کنید زیرا مصرف بیش از حد آن باعث مسمومیت می شود و عوارض بسیاری دارد.

مزایای قابلمه روحی چیست

در این قسمت از مقاله به مزایای قابلمه روحی می پردازیم که شامل:

۱. اولین و مهم ترین ‌مزایای قابلمه های روحی مواد تشکیل دهنده ساخت این قابلمه ها می باشد. همان طور که قبل تر اشاره کردیم اگر قابلمه اصل روحی باشد از فلز روی ساخته شده اند که حین پخت غذا درون این قابلمه ها فعل و انفعالات خاصی در پخت آنها ایجاد می شود که واکنش های شیمیایی که زمان پخت اتفاق می افتد موجب می گردد که درصدی از ویتامین روی وارد غذا شود و از طریق غذا خوردن به بدن منتقل شده و موجب می شود رسیدن این ویتامین به بدن‌‌ می شود. اولین مزیت آن مفید بودن آن برای سلامتی بدن می باشد.

۲. قابلمه های روحی معمولا وزن سبک تری در مقابل قابلمه های سرامیکی، چدنی و تفلون دارند و به همین دلیل برای استفاده روزمره و مداوم کاملا مناسب می باشد و جابه جایی و شستشوی آن به راحتی انجام می شود‌.

۳. مزیت سوم قابلمه های روحی، رسانا بودن بدنه ی این قابلمه ها می باشد از همین رو تمام سطح قابلمه ها به سرعت گرم شده و انتقال سریع گرما موجب می شود غذا در تایم کمتری پخته شود و حرارت به تمام قسمت های مواد غذایی می رسد.

۴. کم شدن دمای قابلمه نیز همانند گرم شدن به سرعت اتفاق می افتد ‌همان طور که بدنه قابلمه های روحی به سرعت گرم می شود، همین روند در سرد شدن آن نیز موثر است و بعد از پخت کامل غذا قابلمه در مدت زمان کوتاهی‌ سرد شده و برای سرو غذا و جابه جایی غذا به راحتی انجام می شود.

5. مزیت بعدی در مورد قیمت قابلمه های روحی می باشد. قیمت قابلمه های روحی در مقایسه با دیگر مدل های سرویس قابلمه قیمت ارزان تری دارند. به دلیل اینکه در منزل برای پخت غذا به تعداد زیادی قابلمه با سایزهای مختلف مورد نیاز می باشد خرید سرویس قابلمه روحی از لحاظ اقتصادی به صرفه هستند و می توان با هزینه کمتری تعداد بیشتری قابلمه برای استفاده در دسترس داشته باشید.

۶. یکی دیگر از مزایای قابلمه های روحی تنوع بالای سایزی این قابلمه ها می باشد. قابلمه های روحی از سایزهای کوچک یک نفره وجود دارد تا بزرگترین سایز آن که برای استفاده در مجالس و مراسم مناسب می باشد. از همین رو هر تعداد قابلمه روحی در هر سایزی که نیاز داشته باشید برای خرید وجود دارد.

۷. تمیز شدن راحت قابلمه های روحی، یکی دیگر از مزایای قابلمه های روحی است. آنها به راحتی شسته می شوند. با توجه به اینکه بدنه ی داخلی این قابلمه ها نچسب نیستند و ممکن است گاهی مواد غذایی به کف و دیواره های آن بچسبد در این صورت به راحتی با استفاده از سیم ظرفشویی به راحتی تمیز می شوند و حتی می توانید از جوش شیرین و سرکه هم برای تمیز کردن و سفید کردن بدنه ی آن استفاده نمایید.

۸. یکی از ویژگی های قابلمه روحی این است که اگر درون آن آب بجوشانید سطح داخلی قابلمه سیاه خواهد شد و برخی این را جزو معایب این قابلمه می دانند اما به نظر ما اینطور نیست زیرا با این‌ تغییر رنگ باعث تغییر مزه ی غذایی که درون آن آماده می شود نخواهد شد و طعم غذای شما را تحت تاثیر قرار نمی دهد و اگر از لحاظ شکل ظاهری برای شما مشکل ساز است این ‌مورد هم به راحتی قابل حل است و کافی است پس از استفاده آن را با کمی پودر شستشوی دستی بجوشانید و یا با ترکیب جوش شیرین و سرکه آن را بشویید و خیس کنید در این صورت تمام لک و سیاهی  بدنه قابلمه از بین خواهد رفت و کاملا سفید و تمیز خواهد شد.

نتیجه گیری

قابلمه های روحی یکی از قدیمی ترین مدل های بوده که از گذشته برای پخت غذا از آن استفاده می کردند. با وجود تولید شدن مدل های متعدد قابلمه ها، قابلمه های روحی همچنان جایگاه خود را حفظ کرده اند و بسیاری برای پخت غذا این قابلمه ها را انتخاب می کنند. دلیل این موضوع چیزی نیست جز مزایای بسیاری که قابلمه های روحی دارند و آنها را برای استفاده مداوم و روزمره مناسب کرده و از همه مهم‌تر به دلیل ساخته شدن از روی پخت غذا دررون این قابلمه ها برای سلامتی فواید بسیاری دارد از همین رو بهتر است تولید کننده لوازم آشپزخانه برتر را برای خرید انتخاب کنید تا از اصل بودن جنس و کیفیت محصولات آن خیالتان راحت باشد. سالوت  یکی از برترین ها می باشد که لوازم آشپزخانه متنوع را با استفاده از متریال درجه یک در بالاترین کیفیت به بهترین شکل طراحی و تولید نموده که آنها بهترین عملکرد و کارایی را دارند و با انتخاب از محصولات آن از جهت کیفیت و کارایی محصول خریداری شده خیالتان راحت خواهد بود. در طول مقاله به طور کامل در مورد این مورد و مزایای دیگر قابلمه های روحی صحبت کردیم.

5/5 - 1 نفر امتیاز داده است.
نویسنده:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو
دسته بندی ها
دسته‌ها
مقالات مرتبط