قبل از خرید سطل زباله، انواع آن را بشناسید

قبل از خرید سطل زباله، انواع آن را بشناسید

مقدمه

یکی از کاربردی ترین لوازم منزل که وجودش در بخش های مختلف آن ضروری می باشد سطل زباله است. در منزل، اداره و شرکت و هر مکانی که رفت و آمد و به نوعی زندگی در آن در جریان است زباله تولید می شود و برای جمع آوری آن به سطل زباله نیاز می باشد. زباله ها انواع مختلفی دارند و به همین دلیل آنها دارای مدل های مختلفی طراحی شده اند و در نحوه ی طراحی آنها به محلی که از آن استفاده می کنند بسیار توجه کرده شده تا برای ریختن نوع زباله و پسماند مناسب باشد. همان طور که گفتیم سطل زباله یکی از لوازم منزل می باشد و زمانی که تصمیم به خرید لوازم منزل دارید باید انواع سطل زباله را بشناسید و محل استفاده از آن را بدانید و با توجه به آن به خرید بپردازید تا سطل زباله با شکل ظاهری، ابعاد و جنس مناسب با محل مورد استفاده و زباله ای که درون آن می ریزید، برای خرید انتخاب کنید. در این مقاله در مورد انواع سطل زباله صحبت خواهیم کرد و آنها را به شما معرفی می کنیم.

انواع سطل زباله

1. سطل زباله آشپزخانه

سطل زباله آشپزخانه، یکی از وسایل ضروری در هر خانه است که به شکل قابل حمل طراحی شده است. این سطل، جهت جمع آوری و نگهداری زباله‌ های تولید شده در آشپزخانه به کار می‌رود و وظیفه‌ای بسیار مهم در حفظ بهداشت و تمیزی فضای آشپزخانه دارد.

ویژگی های سطل زباله آشپزخانه

 • یکی از ویژگی‌های مهم سطل زباله آشپزخانه، حجم مناسب آن است. این سطل باید دارای حجم کافی باشد تا بتواند زباله‌های تولید شده در طول روز را جمع آوری کند. علاوه بر این، برخی از مدل‌ها دارای قابلیت تنظیم حجم هستند که به کاربر اجازه می‌دهد حجم سطل را بر اساس نیاز خود تنظیم کنند.
 • مواد سازنده سطل زباله آشپزخانه نیز باید مقاوم و قابل شستشو باشند. اغلب سطل‌های آشپزخانه از پلاستیک مقاوم ساخته شده‌اند که قابلیت شستشوی آسان را داشته باشند.
 • همچنین، برخی از مدل‌ها دارای درب بر روی سطل هستند که به کاربر اجازه می‌دهد زباله‌ها را درون سطل مخفی کند و از پخش بوی نامطبوع جلوگیری کنند.
 • طراحی و شکل ظاهری سطل زباله آشپزخانه نیز می‌تواند یکی از عوامل تاثیرگذار در انتخاب آن باشد. برخی از مدل‌ها دارای طراحی زیبا و جذاب هستند که به زیبایی و دکوراسیون آشپزخانه کمک می‌کنند. همچنین، برخی از سطل‌ها دارای رنگ‌های متنوع هستند که به کاربر اجازه می‌دهد رنگ مورد علاقه خود را انتخاب کند تا با سایر اجزای آشپزخانه هماهنگی داشته باشد.
 • درب سطل زباله آشپزخانه باید به راحتی باز و بسته شود. این سیستم باید به کاربر اجازه دهد سطل را به راحتی باز و بسته کند و در عین حال جلوی پخش بوی نامطبوع را بگیرد. برخی از مدل‌ها دارای سیستم پدال هستند که با فشار دادن پدال، درب سطل باز می‌شود و با رها کردن پدال، درب بسته می‌شود.
 • برخی دارای دو قسمت مجزا از هم هستند تا بتوان زباله های خشک را از زباله های تر جدا نمود و آنها را از هم تفکیک کرد.
انواع سطل زباله برای آشپزخانه

2. سطل زباله مخصوص سرویس بهداشتی

یکی دیگر از بخش هایی در منزل که به وجود سطل زباله نیاز است سرویس بهداشتی و حمام می باشد. زباله های موجود در این دو بخش دارای میکروب و باکتری بسیاری هستند و برای حفظ و نگهداری اصولی این زباله ها و رعایت بهداشت بهتر است از سطل زباله ای مناسب در این بخش ها استفاده نمائید. زمانی که تصمیم به خرید سطل زباله مناسب برای سرویس بهداشتی و حمام دارید می بایست نکات و مواردی را مد نظر قرار دهید. در ادامه به بخشی از مهم ترین نکات آن اشاره خواهیم کرد.

ویژگی های سطل زباله سرویس بهداشتی

 • اولین و مهم ترین آن کیفیت سطل زباله می باشد زیرا در این‌ محیط ها مخصوصا حمام آب و رطوبت بسیاری وجود دارد که می بایست جنسی را انتخاب کنید تا مقاوم باشد و آسیب نبیند.
 • باید از جنس استیل ضد زنگ، سرامیک و پلاستیک با کیفیت انتخاب کنید تا در برابر رطوبت تغییر رنگ ندهد و دچار زنگ زدگی نباشد.
 • بهتر است وزن سبکی داشته باشد تا به راحتی قابل جابه جایی باشد تا بتوانید زباله های درون آن را برای حفظ بهداشت در تایم کوتاهی تخلبه کنید.
 • همچنین بهتر است از جنسی باشد که امکان شستشوی مداوم را داشته باشد تا با شستشو میکروب و باکتری های درون آن  از ببن برود.
 • از دیگر ویژگی های سطل زباله سرویس بهداشتی دارا بودن درب می باشد تا از پخش شدن بوی نامطبوع و گسترش آلودگی پیشگیری نمایید. بهتر است شکل درب آن به صورتی باشد که آسان باز شود و اگر مجهز به پدال باشد که دست با آن در تماس نباشد از لحاظ بهداشتی مناسب تر می باشد.
 • در کنار این ‌موارد بهتر است شکل ظاهری زیبایی داشته باشد تا قرار دادن آن درون سرویس موجب ایجاد جلوه ی زیبا درون سرویس بهداشتی شود و نمای آن را زیباتر کند. می توانید از ست های مخصوص که شامل تمام لوازم مورد استفاده در این ‌محیط ها می باشد و دارای طرح و جلوه ی زیبایی است برای خرید انتخاب کنید تا ست بودن تمام لوارم موجب زیبا شدن سرویس بهداشتی شما شود.
 • به ابعاد آن نیز توجه کنید تا مناسب حجم زباله ای باشد که درون آن می ریزید.
سطل زباله سرویس بهداشتی

3. سطل زباله مخصوص اتاق خواب

اتاق خواب نیز از بخش های منزل به شما می رود که به وجود سطل زباله درون آنها نیاز می باشد تا بتوانید زباله هایی که درون اتاق کار و اتاق خواب به وجود می آید درون آن بریزید تا از کثیف شدن محیط اطرافتان جلوگیری نمایید. اما توجه داشته باشید که سطل زباله مناسب اتاق خواب در مقایسه با سطل زباله آشپزخانه و سرویس بهداشتی ویژگی های متفاوتی دارد و هنگام ‌خرید باید این تفاوت ها را مد نظر قرار دهید تا سطل مناسبی تهیه کنید.

ویژگی های سطل زباله اتاق خواب

 • زباله های اتاق خواب برخلاف زباله های موجود در آشپزخانه و سرویس بهداشتی آلودگی کمتری دارند و اغلب زباله های آن خشک هستند. از همین رو مقاوم بودن آن به رطوبت و آب زیاد مطرح نمی باشد و بیشتر داشتن ابعاد مناسب و شکل ظاهری آن مورد توجه است.
 • سطل درون اتاق خواب را می توانید از بین مدل های فانتزی با جنس های چوبی، فلزی انتخاب کنید تا وجود آن موجب زیبا شدن دکوراسیون اتاق خوابتان شود و بهتر است با بقیه وسایل درون آن‌ نیز ست باشد تا این هماهنگی باعث زیبا شدن اتاق خواب شما شود.
 • همانند دیگر سطل زباله ها بهتر است دارای ابعاد مناسب با حجم زباله هایتان باشد و وزن آن هم به صورتی باشد که قابل جابه جایی بوده و امکان ‌تمیز کردن و شستشوی آن نیز وجود داشته باشد.
 • همچنین دارای دربی باشد که به راحتی باز و بسته شود و بتوان زباله را درون آن ریخت از دیگر ویژگی های این سطل زباله ها به شمار می رود‌.

نتیجه گیری

یکی از لوازم ضروری درون‌ منزل سطل زباله می باشد که وجود آن در بخش های منزل مورد نیاز است تا محلی مناسب برای ریختن زباله در دسترستان داشته باشید تا محیط اطراف شما علاوه بر تمیز بودن بهداشتی باشد و آلودگی و میکروب پخش منزل شما نشود. با توجه به وجود زباله های مختلف در بخش های مختلف منزل به سطل زباله با ویژگی هایی نیاز است که باید هنگام ‌خرید آنها را مد نظر قرار دهید. علاوه بر تمام موارد گفته شده مهم ترین مورد در خرید سطل زباله کیفیت آن می باشد بهتر است قبل از خرید تولید کننده برتر لوازم آشپزخانه را بشناسید و از محصولات آن برای خرید انتخاب کنید تا از کیفیت آن خیالتان راحت باشد، همانند  سالوت  که یکی از برترین تولید کننده های لوازم آشپزخانه می باشد که محصولات متنوع و کاربردی را با استفده از مواد اولیه مرغوب با بهترین شکل ظاهری طراحی نموده و برای فروش روانه بازار کرده است. دراین‌ مقاله انواع سطل زباله و محیطی که استفاده از مناسب است را معرفی کردیم تا بهترین و زیباترین را برای خرید انتخاب کنید و محیط اطراف تمیز و عاری از هرگونه زباله داشته باشید.

لطفاً امتیاز دهید
نویسنده:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو
دسته بندی ها
دسته‌ها
مقالات مرتبط