روش های نظافت جارو برقی

نحوه تمیز کردن جارو برقی

شاید برایتان جالب باشد که جاروبرقی که خود یکی از لوازم نظافتی منزل می باشد نیاز به تمیز کردن و نظافت دارد. همان طور که می دانید جاروبرقی با استفاده از قدرت مکشی که دارد، ‌گرد و خاک و زباله های ریز را به درون خود جمع می کند، به همین دلیل مقدار زیادی از گرد و خاک را به درون خود میکشد و فضای داخلی آن پر از گرد و خاک می شود. این حجم از گرد و خاک تا حد زیادی به موتور جاروبرقی آسیب می رساند که باید در فواصل زمانی مشخصی بخش های مختلف آن را تمیز کنید تا گرد و خاک به موتور جاروبرقی آسیب نرساند. با توجه به اینکه موتور جاروبرقی نسبت به آب حساس است و نباید خیس شود نمی توانید کل آن را با آب بشویید و باید هر کدام از قسمت های آن را با توجه به جنس و ویژگی آن قسمت تمیز کنید.

در این مقاله در مورد روش های نظافتی جارو برقی صحبت می کنیم و به شما می گوییم که کدام قسمت را باید چگونه بشویید و تمیز کنید تا علاوه بر اینکه آسیبی به آنها نرسد، به بهترین شکل تمیز شوند و باعث عمر بالای جارو برقی و موتور آن گردد. قبل از اینکه کار نظافت جارو برقی تان را شروع کنید بهترین راهکار این است که دفترچه ی راهنمای آن را بخوانید تا از نحوه ی درست و اصولی تمیز کردن آن آشنا شوید تا با مناسب ترین راه تمیز کردن آن آشنا شوید و به روش درست، بدون آسیب آن را تمیز کنید.

نحوه تمیز کردن جارو برقی

۱. تمیز کردن کیسه ی جاروبرقی

جاروبرقی دارای برندهای مختلفی است که معمولا آنها دارای دو مدل کیسه پارچه ای و یکبار مصرف می باشند.  اگر شما از کیسه های جارو برقی پارچه ای استفاده می کنید باید آن را در فواصل زمانی خاصی چک کنید تا اگر پر شده است آن را خالی کرده و پس از آن به تمیزی بشویید و بگذارید خشک شود، سپس آن را درون جارو برقی بگذارید. برای شستشوی کیسه ی جاروبرقی بهتر است از یک مایع شوینده مناسب استفاده کنید و تمام گرد و خاک درون آن را کاملا خالی کنید و سپس آن را کاملا بشویید و بخش های درونی کیسه را کامل تمیز کنید و در فضای مناسبی خشک کنید. اما اگر کیسه های یک بار مصرف استفاده می کنید هنگامی که ۸۰ درصد از ظرفیت کیسه پرشد آن را با کیسه ی جدید تعویض نمایید‌.

۲. تمیز کردن مرتب فیلتر جارو برقی

یکی دیگر از بخش های داخلی جارو برقی تمیز کردن و شستشوی فیلتر جاروبرقی است. همان طور که می دانید جاروبرقی با گرد و خاک در ارتباط است و همیشه در معرض آن می باشد که این ذرات به موتور جارو برقی آسیب می زند به همین دلیل باید از موتور جارو برقی در برابر نفوذ آن پیشگیری کرد. به همین خاطر با یک فیلتر از موتور جاروبرقی محافظت می کنند و اگر آن را تمیز نکنید و یا بعد از مدت زمانی استفاده تعویض نکنید دیگر توانایی مقاومت در برابر نفوذ گرد و خاک را ندارد و آنها به موتور جارو برقی وارد شده که باعث خراب شدن جارو برقی می شود. به همین خاطر باید فیلتر جارو برقی را به خوبی بشویید و کاملا خشک کنید و مجددا داخل جارو برقی قرار دهید. اگر هم فیلتر از بین رفته بهتر است آن را با یک فیلتر تازه تعویض کنید در این صورت دیگر گرد و خاکی به موتور آن نفوذ نخواهد کرد‌.

تمیز کردن مرتب فیلتر جارو برقی

۳. بررسی لوله خرطومی

یکی دیگر از قسمت های جارو برقی تمیز کردن و نظافت لوله خرطومی می باشد. شاید برای شما پیش آمده باشد که هنگام استفاده ازجارو برقی متوجه قدرت و مکش کم جارو بروقی شده اید و بعد از بررسی متوجه وجود زباله یا گلوله گرد و خاک درون لوله خرطومی آن شده اید که قدرت و کارایی جارو برقی را کاهش داده است. اگر با این مشکل مواجه شدید باید لوله ی خرطومی آن را چک کنید که اگر زباله ای به آن گیر کرده است آن را تمیز کنید تا قدرت کافی برای مکش زباله و گرد وخاک داشته باشد. حال شاید برایتان سوال پیش امده که چگونه می توان لوله ی خرطومی جاروبرقی را تمیز کرد. در وهله ی اول با دست قسمت های مختلف خرطومی را لمس کنید تا دقیقا متوجه شوید که کدام قسمت آن زباله گیر کرده، بعد از اینکه متوجه شدید کدام قسمت آن زباله وجود دارد می توانید به یک وسیله ی باریک و تیز زباله را از درون آن خارج نمایید. اگر با این کار موفق به خارج شدن زباله نشدید می توانید آن را برای ساعتی درون آب گرم و مایع شوینده قرار دهید تا زباله های درون آن خارج شود. از ترکیب جوش شیرین و سرکه هم می توانید برای ضد عفونی کردن لوله ی جارو برقی استفاده کنید. برای این کار باید جوش شیرین را با سرکه نسبت یک به ۴ ترکیب کنید و سپس آن را با آب ترکیب کرده و به داخل لوله ی جاروبرقی بریزید تا تمام آلودگی و گرد وخاک درون آن به خوبی تمیز شده و از درون لوله خرطومی خارج شود.

تمیز کردن لوله خرطومی جارو برقی

۴. تمیز کردن گرد و خاک درون محفظه ی جارو برقی

اگر بعد از مدتی درون محفظه ی جاروبرقی تان را ببینید متوجه می شوید که فضای درون آن پر از گرد و خاک شده است که بهتر است برای جلوگیری از ورود آن ذرات به موتور خودرو محفظه ی داخلی آن را با یک دستمال نم تمیز کنید تا گرد و خاک و ذرات آن کاملا تمیز شود و به موتور جارو برقی نفوذ نکند‌. توجه داشته باشید که رطوبت دستمال خیلی زیاد نباشد و رطوبت و خیسی آن به موتور جاروبرقی نفوذ نکند‌. هنگام تمیز کاری جاروبرقی را از برق بکشید‌ و پس از تمیز کردن اجازه دهید تا تمام بخش های آن کاملا خشک شود.

۵. تمیز کردن سری جاروبرقی

یکی دیگر از قسمت های جارو برقی که نیاز به تمیز کردن دارد سری جارو برقی است، زیرا این قسمت از جاروبرقی پوشیده از تارهای مو خواهد شد و آنها به یکدیگر گره می خورند و از حرکت کردن سری جارو برقی روی کف منزل  جلوگیری می کنند. برای پیشگیری از آسیب رسیدن به غلتک های سری جارو برقی باید آن را کاملا تمیز کنید. برای این کار می توانید از روش های مختلفی استفاده‌کنید، اگر حجم آنها زیاد نیست می توانید آن را با دست به آرامی جدا کنید. اگر با دست نمی توانید تمیز کنید، بهتر است از یک‌ چاقو یا قیچی کمک بگیرید و مو و زباله ها را برش دهید و به آرامی آن را از سری خارج نمایید و برای ضدعفونی کردن آن می توانید آن را با مواد شوینده و یک اسکاچ نرم کاملا بشویید و تمیز نمایید‌.

تمیز سری جارو برقی

نتیجه گیری

در این مطلب در‌مورد روش نظافت جارو برقی صحبت کردیم و متوجه شدید که جارو برقی دارای قسمت های مختلفی است که براساس طراحی متفاوت هر بخش آن را باید با روشی متفاوت نظافت کنید و نمی توان یک دستورالعمل کلی برای جاروبرقی در نظر گرفت. در این مقاله در مورد روش های مختلف نظافت هریک از بخش های جاروبرقی صحبت کردیم تا شما با روش اصولی آن آشنا شوید و با تمیز کردن اصولی قسمت های مختلف علاوه بر اینکه از آسیب دیدن موتور جارو برقی جلوگیری می کنید، باعث می شود هنگام استفاده از آن برای تمیز کردن منزل جارو برقی قدرت بالا و مکش قوی داشته باشد و تمام گرد و خاک و زباله ای ریز منزل را کاملا تمیز نماید.

همان طور که گفتیم نظافت جارو برقی یکی از راه های سالم نگهداشتن آن می باشد و مورد مهم تر از این عامل انتخاب و خرید جاروبرقی از برندهای معتبر است تا جارو برقی شما کیفیت بالایی داشته باشد و قدرت خوبی در تمیز کاری داشته باشد. سعی کنید در خرید لوازم منزلتان دقت داشته باشید و از تولید کننده های برتر به خرید بپردازید تا از کیفیت آن خیالتان راحت باشد مانند سالوت که یکی از تولید کننده های برتر لوازم آشپزخانه می باشد و در ساخت تمامی محصولاتش از متریال درجه یک استفاده کرده و آنها را به بهترین شکل در بالاترین کیفیت طراحی و تولید نموده و محصولات آن علاوه بر کیفیت بالا به بهترین شکل طراحی شده اند و کارایی بالایی دارند و هر یک برای کاربردی که طراحی شده اند بهترین عملکرد را دارند.

5/5 - 1 نفر امتیاز داده است.
نویسنده:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو
دسته بندی ها
دسته‌ها
مقالات مرتبط