تفاوت بین قابلمه سرامیکی و گرانیتی در چیست؟

سرویس قابلمه گرانیتی بهتره یا سرامیکی؟

سرویس های قابلمه یکی از اصلی ترین لوازم ‌پخت و پز در منزل می باشد و شما به وسیله ی آنها می توانید انواع غذا و خورشت را به بهترین شکل و خوش طعم تهیه کنید. با توجه به اهمیت وجود سرویس های قابلمه آنها دارای مدل های مختلف با جنس های گوناگونی می باشند. اگر شما قصد خرید یک سرویس قابلمه دارید بهتر است انواع مختلف آن را بررسی کنید و درمورد جنسی که ساخته شده اند تحقیق کنید، مزایا و معایب آن را بررسی نمایید و اینکه سرویس با جنس مدنظرتان برای پخت چه نوع غذایی مناسب است، سپس با توجه به این ‌موارد به انتخاب خود بپردازید.

در بین مدل های انبوه قابلمه، سرویس های قابلمه گرانیت و سرامیک از جمله جنس هایی است که این روزها بسیار طرفدار پیدا کرده اند و تنوع مدل های آن بیشتر شده اند. به همین دلیل ممکن است شما زمان خرید بین این دو مدل بمانید که کدام یک از این مدل ها کیفیت بالایی دارد و برای استفاده مناسب تر است. به دلیل زیاد بودن طرفداران قابلمه سرامیک و گرانیت تصمیم گرفتیم در این‌ مقاله به تفاوت قابلمه های گرانیت و سرامیک بپردازیم و از زوایای مختلف این دو محصول را بررسی کنیم. امیدواریم که مطالب گفته شده در این‌ مقاله مناسب شما باشد و در تصمیم‌ گیری شما کمکی کند. قبل از اینکه بخواهیم در مورد قابلمه گرانیت و ‌سرامیک صحبت کنیم ابتدا تعریفی در مورد این دو نوع قابلمه داشته باشیم تا شما با آن بهتر آشنا شوید.

قابلمه سرامیکی

قابلمه های سرامیکی از یک لایه نچسب از جنس تفلون ساخته شده اند و تفاوتی که با قابلمه های تفلون دارد در این است که مواد تفلون آن از مواد مضری که برای سلامتی ضرر دارد تشکیل نشده است. تفلون استفاده شده درون سرویس های سرامیکی از نوعی است که با پخت و پز مواد آن وارد غذا نمی شود و برای سلامتی ضرر ندارد و مقاومت و کیفیت بالایی دارند.

قابلمه گرانیت

قابلمه با جنس گرانیت از ترکیب تفلون و سرامیک ساخته شده و برخلاف نامشان از گرانیت در ساخت این قابلمه استفاده نشده است‌. لایه ی اول این قابلمه از تفلون است و روکشی از سنگ سخت سرامیک که شبیه سنگ گرانیت می باشد در پوشش داخلی آن استفاده کرده اند به همین دلیل به نام گرانیت معروف شده اند.

تفاوت سرویس قابلمه گرانیت و سرامیک

 • با توجه به تعریفی از این دو سرویس قابلمه عنوان کردیم اولین تفاوت این دو سرویس در مواد استفاده شده در ساخت آن می باشد. سرویس گرانیت از ترکیب سرامیک و تفلون ساخته شده و سرویس های سرامیکی از نوعی تفلون که برای سلامتی ضرری ندارد ساخته شده است‌.
 • سرویس های قابلمه سرامیکی از سرویس قابلمه های گرانیتی سنگین تر هستند و از لحاظ وزن سرویس گرانیت برای استفاده روزمره مناسب تر هستند.
 • با توجه به مواد تشکیل دهنده در ساخت سرویس های سرامیکی امکان تولید آنها در رنگ های متنوع و زیبا وجود دارد ولی سرویس های گرانیت چنین قابلتی ندارند و فقط در چند رنگ محدود تولید شده اند و امکان تنوع رنگی در این سرویس وجود ندارد.
 • با توجه به جنس تشکیل دهنده قابلمه های سرامیکی و ضخیم بودن دیواره و کف قابلمه گرما بیشتر در سطح داخلی قابلمه حفظ می شود و بعد از پخت غذا مدت زمان بیشتری داخل قابلمه گرم می ماند.
 • سطح داخلی قابلمه های سرامیکی نسبت به قابلمه های گرانیتی حساس تر هستند و امکان ترک برداشتن سطح داخلی آن با ضربه وجود دارد.
تفاوت سرویس قابلمه گرانیت و سرامیک

شباهت سرویس قابلمه های سرامیک و گرانیت

با توجه به تفاوت هایی که این دو مدل سرویس با یکدیگر دارند، با این حال هر دو محبوبیت خاصی دارند و به دلیل مزایای فراوان افراد زیادی یکی از این دو سرویس را برای استفاده انتخاب می کنند و دلیل آن‌ هم‌ شباهت هایی است که این دو سرویس با یکدیگر دارند و بارزترین آن شامل:

 • هر دو از کیفیت و مقاومت یکسانی برخوردارند.
 • پوشش درونی هر دو سرویس از جنسی است که مواد غذایی به دیواره و کف آن ‌نمی چسبد و مناسب پخت غذاهای رژیمی و یا کم روغن‌ می باشد.
 • هر دو از جنسی تهیه شده اند که گرما را به سرعت به تمام سطح آن انتقال می دهند و قابلمه ها به سرعت گرم می شوند که غذا در مدت زمان کمتری ‌پخته می شود.
 • سطح هر دوی قابلمه ها نچسب است و بعد از استفاده به راحتی شسته می شود.
 • سطح داخلی هر دو به ضربه و خط و خش حساس است‌.
 • هر دو قابلمه ها را باید با اسکاج نرم بشویید.

نکات مهم در نگهداری از قابلمه های سرامیکی و گرانیتی

اگر هر یک از این سرویس ها را از برند مطلوب و با کیفیت انتخاب کرده باشید و نحوه ی ساخت و کیفیت بخش های این قابلمه ها دارای جنس مرغوبی باشند می توانید مدت ها از آنها برای پخت غذا استفاده کنید. اگر برخی نکات را در نگهداری از آنها رعایت کنید مدت زمان بیشتری سالم می مانند و قابل استفاده هستند. برای خرید قابلمه با کیفیت بهتر است از یک تولید کننده برتر که محصولات با کیفیت درجه یک تولید می کنند، انتخاب نمایید‌ مانند سالوت که یکی از برترین  تولید کننده لوازم آشپزخانه  می باشد که انواع مختلفی محصول با کارایی متفاوت را با استفاده از مواد اولیه درجه یک با طراحی اصولی در بالاترین کیفیت تولید کرده و شما می توانید بهترین ‌محصولات را برای استفاده انتخاب کنید.

نکات مهم در نگهداری از قابلمه های سرامیکی و گرانیتی​

نتیجه گیری

از بین مدل های انبوه قابلمه، سرویس قابلمه گرانیتی و سرامیکی طرفداران بیشتری دارند و به همین دلیل انتخاب را برای بسیاری افراد سخت کرده اند که اگر با شباهت و تفاوت های این دو سرویس آشنا باشید انتخاب بهتری خواهید داشت و مدلی متناسب را خرید می کنید. جدایی از بررسی نوع پخت و پز و نیازتان و سلیقه ای که دارید باید به نکاتی از تفاوت بین این دو محصول توجه کنید تا محصول مناسب انتخاب کنید. در طول مقاله تعریفی کلی از سرویس قابلمه سرامیکی و گرانیتی داشتیم و در ادامه شباهت و تفاوت های آن را به طور کامل بررسی کردیم و  نکات مهمی که در نگهداری آنها باید رعایت کنید را بیان کردیم. 

لطفاً امتیاز دهید
نویسنده:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو
دسته بندی ها
دسته‌ها
مقالات مرتبط