بهترین چیدمان لوازم آشپزخانه

راهنمای چیدمان لوازم آشپزخانه

چیدمان مناسب  لوازم آشپزخانه  نقش مهمی در راحتی و سهولت کار در آشپزخانه دارد. با چیدمان صحیح و منظم لوازم آشپزخانه، فضای آشپزخانه بهینه استفاده می شود و همچنین در زمان و انرژی تان صرفه جویی می شود. بهترین چیدمان لوازم آشپزخانه مدلی است که بر اساس ابعاد، نوع و تعداد لوازم آشپزخانه و نیازهای شما در آشپزخانه چیده باشد. قبل از شروع چیدمان لوازم آشپزخانه تان، باید موارد مختلفی را در نظر داشته باشید تا بهترین نوع چیدمان را داشته باشید. به همین منظور نمی توان یک قانون کلی برای آن در نظر گرفت. در ادامه به برخی اصول و نکات مهم در چیدمان لوازم آشپزخانه اشاره می کنیم تا شما با آشنایی این موارد با دید بازتری برای چیدمان لوازمتان اقدام کنید.

نکات مهمی که در وهله ی اول برای چیدمان لوازم آشپزخانه باید در نظر بگیرید شامل موارد زیر می باشد:

  • ابعاد و فضای آشپزخانه
  • تعداد لوازم آشپزخانه
  • مشخص کردن لوازمی که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

نکاتی که در چیدمان لوازم آشپزخانه باید توجه کنید

1. رعایت مثلث معروف در چیدمان

یخچال، گاز، سینک ظرفشویی سه عضو اصلی آشپزخانه می باشد و اگر فضای آشپزخانه تان اجازه می دهد بهتر است مثلث معروف را در چیدمان آن را رعایت کنید تا بهترین حالت چیدمان را داشته باشد. در این صورت زمان انجام کار درون آشپزخانه بهتر این سه وسیله در دسترس شما هستند و شما به نحو احسن کارهایتان را انجام خواهید داد.


رعایت مثلث معروف در چیدمان آشپزخانه

دسترسی آسان

لوازم آشپزخانه مخصوصا وسایلی که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند را به گونه ای بچینید که به راحتی به آن ها دسترسی داشته باشید. مثلاً، اجاق گاز و فر را در نزدیکی یکدیگر قرار دهید تا بتوانید به راحتی غذاها را از اجاق گاز به فر منتقل کنید، یخچال را در محلی قرار دهید که درب آن بدون مشکل باز شود و به خوراکی های داخل آن دسترسی داشته باشید.

2. گروه بندی مناسب لوازم آشپزخانه

ابتدا لوازم آشپزخانه تان را بر اساس نوع و کاربردشان گروه بندی کنید و میزان استفاده تان از آنها را مشخص کنید و سپس آنها را براساس این طبقه بندی درون کابینت هایتان بچینید. مثلاً، تمام ظروف پخت و پز را در یک کشو قرار دهید و تمام ابزارهای مخصوص برش و خرد کردن مواد غذایی را در یک جای دیگر بگذارید. در این صورت شما در صورت نیاز به هر دسته از لوازم به راحتی به آنها دسترسی دارید.

3. مدیریت بهتر و استفاده از قسمت های بالای آشپزخانه

برای اینکه در چیدمان لوازم آشپزخانه تان با کمبود جا مواجه نشوید بهتر است از تمام قسمت های آشپزخانه به صورت کاربردی استفاده کنید تا فضای کافی برای چیدمان لوازمتان داشته باشید. از جمله فضاهایی که معمولا درون آشپزخانه بلا استفاده می ماند. قسمت های بالای دیوار و آشپزخانه ها می باشد بهتر است از فضای بالای کابینت ها و سراسر آشپزخانه استفاده کنید. می توانید قفسه های اضافی را در فضای بالای کابینت ها نصب کنید تا لوازم آشپزخانه اضافی را در آن ها قرار دهید.

مدیریت بهتر و استفاده از قسمت های بالای آشپزخانه

4. استفاده از نظم دهنده های مناسب و کاربردی

برای اینکه کابینت و کشو و قسمت های مختلف آشپزخانه شما مرتب باشد و لوازم درون آنها بدون مشکل در دسترستان باشد بهتر است درون آنها از نظم دهنده های مختلف که به صورت کاربردی طراحی شده اند استفاده کنید تا کشو و طبقات داخلی کابینت شما همیشه مرتب و منظم باشد.

5. استفاده از رنگ های مناسب

انتخاب رنگ های مناسب برای دکوراسیون آشپزخانه می تواند به چیدمان لوازم آشپزخانه کمک کند. رنگ دیوار، کابینت و لوازم شما در زیبایی و چیدمان آشپزخانه شما تاثیر دارد و در انتخاب آنها باید دقت کافی داشته باشید. اگر فضای آشپزخانه شما کوچک تر است از رنگ های روشن و آرام برای دیوارها و کابینت ها استفاده کنید به فضای آشپزخانه ظاهری بزرگتری می دهد. هارمونی و هماهنگ بودن رنگ آنها جلوه آشپزخانه شما را زیباتر می کند.

6. نظم و تمیزی وسایل آشپزخانه

 همیشه لوازم آشپزخانه را پس از استفاده به محل خود برگردانید و آشپزخانه را همیشه تمیز نگه دارید. زیرا نظافت و تمیزی درون آشپزخانه به نظم و زیبایی آشپزخانه کمک می کند زیرا براقیت و نظافت چیدمان و جلوه ی آشپزخانه تان را بهتر می کند.

7. انتخاب و خرید لوازم و وسایل با کیفیت

یکی از مهمترین مواردی که در چیدمان لوازم آشپزخانه اهمیت دارد استفاده از لوازم با کیفیت می باشد زیرا آنها ظاهر زیبایی دارند و با چیدمان آنها در آشپزخانه لوازم و وسایل شما جلوه ای زیباتر خواهند داشت. برای خرید یک تولید کننده برتر را انتخاب کنید تا از کیفیت آنها خیالتان راحت باشد. سالوت  یکی از تولید کننده های لوازم آشپزخانه می باشد که محصولات و وسایل متنوع و کاربردی را با استفاده از مواد اولیه ی مرغوب طراحی و تولید نموده و آنها کیفیت بالایی دارند و دارای ظاهری زیبا و جذاب می باشد و با استفاده از آنها بهترین چیدمان را خواهید داشت.

نظم و تمیزی وسایل آشپزخانه

در ادامه به برخی اصول و نکات مهم در چیدمان لوازم آشپزخانه در فضاهای کوچک اشاره می کنیم:

  1. انتخاب لوازم برقی با ابعاد کوچکتر

قبل از خرید لوازم برقی، ابعاد آشپزخانه را بررسی کنید و مطمئن شوید که در فضای آشپزخانه شما جا می شود. انتخاب لوازم با ابعاد کوچکتر به شما کمک می کند تا فضای بیشتری را در آشپزخانه خود داشته باشید.

انتخاب لوازم برقی با ابعاد کوچکتر

2. استفاده از فضای عمودی

اگر آشپزخانه شما فضای کوچکی دارد بهتر است از فضای عمودی به بهترین شکل استفاده کنید. می توانید از قفسه ها در بخش های خالی دیوارهای آشپزخانه تان استفاده کنید تا لوازم آشپزخانه اضافی را درون آنها به زیبایی و مرتب بچینید تا آشپزخانه ای نامرتب و شلوغ نداشته باشید.

3. استفاده از لوازم چند منظوره برای مدیریت بهتر فضا

از لوازم آشپزخانه چند منظوره استفاده کنید تا از فضای کوچک آشپزخانه تان به بهترین شکل استفاده کنید. برای مثال، یک میز آشپزخانه با قابلیت تبدیل شدن به جزیره آشپزخانه یا یک سینک با قابلیت استفاده به عنوان سطح کار از موارد کاربردی می باشد.

2. استفاده از رنگ های روشن

 انتخاب رنگ های روشن برای دکوراسیون آشپزخانه می تواند به فضای کوچک ظاهری بزرگتر و متناسب تر بدهد.

استفاده از لوازم چند منظوره برای مدیریت بهتر فضا

3. استفاده از نورپردازی مناسب

 استفاده از نورپردازی مناسب می تواند به فضای کوچک آشپزخانه روشنایی و احساس بزرگتری می دهد.

4. حذف لوازم غیر ضروری

در فضاهای کوچک، حذف لوازم غیرضروری بسیار مهم است. تنها لوازمی را در آشپزخانه قرار دهید که واقعاً نیاز دارید. با رعایت این اصول و نکات، شما می توانید بهترین چیدمان لوازم آشپزخانه را در فضاهای کوچک ایجاد کنید و از آشپزخانه خود لذت ببرید.

5. استفاده مناسب و کاربردی از فضاهای غیرقابل استفاده

در فضاهای کوچک، ممکن است برخی از جاها به درستی استفاده نشده باشند. می توانید از این قسمت ها به صورت مفید استفاده کنید. مثلا از آن بخش ها برای قرار دادن لوازم برقی بزرگ استفاده کنید.

نتیجه گیری

اگر به دنبال بهترین راهکار برای چیدمان وسایل آشپزخانه تان هستید باید نکات و مواردی را در چیدمان آنها رعایت کنید. اگر فضای آشپزخانه شما بزرگ است شما کار راحت تری دارید و به راحتی می توانید آنها را بچینید اما در صورت داشتن فضای کوچک کمی کار سخت تری دارد و باید به نکات بیشتری دقت کنید. در طول این مقاله نکات مهم و کلیدی که در چیدمان آشپزخانه به شما کمک می کند تا بهترین و کاربردی ترین را داشته باشید عنوان کردیم و با در نظر گرفتن این موارد شما آشپزخانه ای زیبا و مرتب دارید و اکثر لوازم و وسایل شما در بهترین حالت چیدمان در دسترستان می باشد.

لطفاً امتیاز دهید
نویسنده:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو
دسته بندی ها
دسته‌ها
مقالات مرتبط